лабораторія
Українська кухня – це перехрестя шляхів різних народів з неповторними звичаями, культурою, уподобаннями і кожен регіон має свої кулінарні особливості. Про українську кухню варто говорити, демонструвати її, куштувати, смакувати й дивуватись. Кожна українська страва – це власне, історія, яку можна не тільки побачити, але й скуштувати. Тому для українського народу постає актуальне завдання: не дублювати та копіювати чужі культурні коди, а відновлювати і популяризувати власні.
Один із інструментів популяризації української кухні – збереження нематеріальної культурної спадщини, тобто наших знань.
Тож найголовніше – українська кухня не повинна залишатися поза увагою, її потрібно згадувати, «реставрувати» та відновлювати. Щоб оживала вона, зрештою, не лише на святкових столах ресторанів, але й у повсякденному житті українців.
Закарпатська кухня
Є унікальною, цікавою. Кожна страва цієї кухні має свою родзинку і здатна здивувати найвимогливішого гурмана
Кухня Наддніпрянщини
Культура харчування мешканців Наддніпрянщини формувалася протягом не одного тисячоліття. Харчовий раціон цього регіону складався з натуральних продуктів місцевого виробництва. Наддніпрянщина включає центральні та північні області України: Київську, Кропивницьку, Полтавську, Черкаську області.
Кухня цього регіону корисна, смачна і дає можливість задовольнити гастрономічні потреби
Слобожанська кухня
Це щедрий стіл, сповнений ситних страв. В давні часи місцеві господині славилися вмінням готування страв з дичини та десятків видів різноманітних напоїв – наливок , спотикачів, узварів, збитнів. Однією з важливих особливостей слобожанської кухні є мед – його додавали до основних страв і каш, та найбільше славилися десерти і різноманітні медові смаколики.
Досліджуючи гастрономічні уподобання наших предків ми в рамках обласного проєкту «Смачно, корисно, креативно. Культура харчування України» організували майстер-класи і презентували перщі страви Закарпаття, другі страви Надніпрянщини, солодкі страви Слобожанщини.
Результат проєкту – у вересні на базі Навчально-практичного центру училища був організований День Української кухні у вигляді виставки-ярмарки. В організації та проведенні цієї виставки-ярмарки взяли участь всі учасники проєкту. Зібрані кошти покладені у скарбничку для допомоги воїнам Збройних сил України.